O mnie





(Z LEWEJ) Tak wyglądało pierwsze logo Pomysłowego Kufra. Funkcjonowało przez pierwszy rok działalności. Zmiany bywają różne, ale zmiana logo (Z PRAWEJ) była zdecydowanie zmianą na lepsze :)

Powstanie Pomysłowego Kufra wiąże się z wieloletnim, niespełnionym marzeniem zawodowym - uczeniem, szkoleniem i dzieleniem się tym, co sama otrzymałam. Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o mnie? Zapraszam! :)

Nazywam się Hanna Kucal. Jestem właścicielką Pomysłowego Kufra, któremu przyświeca hasło: "RAZEM weselej, łatwiej, przyjemniej - kreatywnie!". Z wykształcenia i zamiłowania jestem pedagogiem i polonistką. Choć nigdy nie było mi dane uczyć w szkole lub innej placówce na etacie, to zawsze wiązałam z tym swoją przyszłość. Uwielbiam przekazywać wiedzę i umiejętności, bo to ogromna radość dawać innym to, czego samemu ma się pod dostatkiem.

Po ukończeniu studiów magisterskich (oraz w ich trakcie) szukałam pracy w zawodzie. Choć moim atutem były zaangażowanie, pasja i chęć do nauczania, potencjalni pracodawcy widzieli we mnie tylko "kolejną absolwentkę pedagogiki" i "brak doświadczenia". Zawsze trudno mi się było pogodzić z faktem, że nadzwyczaj pozytywnie oceniane praktyki tak niewiele dla nich znaczą. Po ponad pół roku bezrobocia i konieczności częstego stawiania się w PUPie (Powiatowy Urząd Pracy) dostałam się na staż administracyjny w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, gdzie zdobyłam wiele cennych doświadczeń. Bardzo mi się tam podobało - praca ciekawa i różnorodna, kontakt z ludźmi - i szkoda, że po 5 miesiącach musiałam odejść, jak mówiono, z powodu braku finansów na stażystów. Kolejne 2 lata i 1 miesiąc (do końca 2015 roku) spędziłam w administracji rodzinnej firmy, gdzie trochę więcej dowiedziałam się o organizacji i działalności biura oraz sprawach kadrowo-finansowych. W ciągu tych 2,5 roku nauczyłam się dużo i choć nie zawsze wszystko się układało, tak jakbym chciała, to nie żałuję zdobytego doświadczenia - w końcu mnie rozwinęło!

W połowie stycznia 2016 roku założyłam firmę, której profil można w skrócie określić jako warsztatowo-szkoleniowy. W CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), jako przeważający kod PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) wskazałam "pozaszkolne formy edukacji artystycznej". To na nich bowiem opiera się idea warsztatów, które w sposób szczególny kieruję do rodzin i dzieci, ale także do grup zorganizowanych, osób niezrzeszonych w żadnej grupie oraz do instytucji. Szeroką gamę prowadzonych zajęć oraz znajdziecie także w innych wpisach.

Pomysł na nazwę wziął się z mojego zamiłowania do kuferków, skrzynek i koszyczków, w których zawsze można znaleźć coś interesującego. Dlaczego Kufer jest Pomysłowy? W jego wnętrzu kryją się niezliczone wprost pomysły na kreatywne zabawy, które chcę Wam przedstawić.

Moje Doświadczenie

Praca z ludźmi i dzielenie się tym co wiem i umiem sprawia mi ogromną radość :) Bycie kobietą i pedagogiem znacznie mi ułatwia spotykanie się z innymi na drodze rozwoju i ciągu życia. Jak wielu z nas ciągle się kształcę, często we własnym zakresie - nie na wszystko da się przedstawić stosowne zaświadczenia.
Swoje doświadczenie zdobywam też codziennie, będąc człowiekiem żyjącym na Ziemi! Pamiętajcie, że każdy z nas ma doświadczenie, nawet jeśli nie ma na to "papierka". Nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej :)

👍 Ludzie sukcesu ciągle się uczą i rozwijają, ludzie przeciętni uważają, że już wszystko wiedzą. (T. Harv Eker) 👍

Najświeższe informacje o mnie:

Od początku 2019 roku uczestniczyłam w kilku bardzo wartościowych warsztatach/kursach/szkoleniach:
-     „Praktyczne zastosowanie kinezjologii edukacyjnej” 
-    „O znaczeniu wyobraźni twórczej w rozwoju dzieci”
-  „Drama jako metoda skutecznego wspomagania rozwoju dzieci w przedszkolu”
-    Kurs Animacji Przedszkolnej i Żłobkowej
Dzięki nim uzyskałam uprawnienia do prowadzenia dla Was jeszcze ciekawszych zajęć, zdobyłam wiele wspaniałych pomysłów i ugruntowałam swoją wiedzę w zakresie rozwoju dziecka.

W 2018 roku ukończyłam specjalistyczne szkolenie "Asystent przedszkola z podstawami wczesnego wspomagania rozwoju".

Od 2018 roku prowadzę #poczytajki, czyli bajki, baśnie, opowiadania i opowieści czytane na głos. Swój autorski projekt realizuję na fanpage Pomysłowy Kufer na Facebooku, w miarę możliwości na żywo; ponadto filmy (z opóźnieniem) ukazują się także tu, na stronie oraz na moim kanale na YouTube (Pomysłowy Kufer).

W marcu 2018 uczestniczyłam w bardzo ciekawych warsztatach „Poznaj świat poprzez zmysły. Pedagogika Montessori + Integracja Sensoryczna”, które otworzyły mnie jeszcze bardziej na pracę ze zmysłami.

W maju 2017 roku ukończyłam kurs Logorytmiki, która przez połączenie ruchu, śpiewu i tańca bawi, będąc jednocześnie profilaktyką logopedyczną.

W roku szkolnym 2016/2017 byłam ciocią w jednym z poznańskich klubów malucha, gdzie bawiłam się, śpiewałam, tańczyłam, kleiłam, wydzierałam i malowałam z dziećmi w wieku od 1,5 do 5 lat. To było wspaniałe doświadczenie :)


W czerwcu 2016 r. zdobyłam certyfikat Trenera 1-stopnia Sensoplastyki® i od tego czasu prowadzę zajęcia w Pomysłowym Kufrze. Sensoplastykę ® prowadziłam także w Kawiarni Rodzinnej Tymianek na ul. Katowickiej w Poznaniu.


Od 15 maja 2016 co roku aktywnie uczestniczę w akcji Urzędu Miasta Poznania w ramach Poznańskiego Tygodnia Rodzin pod nazwą Poznańskie Dni Rodziny. W ramach tych wydarzeń dzielę się z Wami swoimi pomysłami na codzienne i niecodzienne zabawy w domu i w ogrodzie :) 

Od 2011 r. (do teraz) prowadzę okazjonalne warsztaty plastyczne przy gościnnej Filii nr 62 Biblioteki Raczyńskich na os. Jana III Sobieskiego w Poznaniu oraz przy DA Morasko, w parafii Miłosierdzia Bożego w Poznaniu, również na os. Jana III Sobieskiego.

Od września 2015 r. prowadzę bloga 1000pomyslowna..., dzięki czemu sporo się nauczyłam, choć ciągle się doszkalam w tym zakresie. Niestety choroba trochę wykluczyła mnie z aktywnego blogowania, ale tak czasami bywa. Nie poddaję się jednak!



Od 2013 roku należę do redakcji parafialnego pisma "Droga Miłości" przy parafii Miłosierdzia Bożego i w każdym z numerów publikuję swoje artykuły, dotyczące m. in. postaci świętych katolickich oraz tłumaczenia słów modlitw i pieśni "na nasze", czyli bardziej współczesny język polski. Kopie tych zapisków oraz swoje przemyślenia o podobnej tematyce chcę zamieszczać także na blogu od-slowa-do-slowa.blogspot.com, niestety trochę zaniedbanym przez problemy ze zdrowiem.

W latach 2007-2010 studiowałam filologię polską ze specjalnością nauczycielską, ukończoną z tytułem licencjata.

W latach 2010-2012 studiowałam pedagogikę ze specjalnością socjoterapia i promocja zdrowia, ukończoną z tytułem magistra.

Napisane i obronione przeze mnie prace dyplomowe dotyczyły historii wychowania oraz obrazu dziecka w literaturze XIX wieku na przykładzie polskich pisarek: Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, Walentyny Trojanowskiej-Horszkiewiczowej i Seweryny Duchińskiej, które pisały dla dzieci i o dzieciach. Nawet nie wiecie jak ciekawe były te książki! Sądzę, że gdyby uwspółcześnić język, to mogłyby być ciekawymi pozycjami w literaturze dla dzieci. Z pewnością pokazałyby, że niezależnie od wieku, w którym powstały nadal wiele cech wychowania uznajemy za słuszne.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej - napisz do mnie :)